.SOAP چیست؟

مزایا و معایت soap چیست؟

SOAP چیست؟

Simple Object Access Protocol یا SOAP یکی از پروتکل ها مبتنی بر XML است . و آن را به منظور ارتباط با سرویس های مبتنی بر وب (وب سرویس) استفاده می نمایند.

SOAP را می توان یکی از بهترین روش های دسترسی به برنامه های متفاوت دانست که تحت زبانهای برنامه نویسی خاصی پیاده سازی شده است. شرکت طاها اس ام اس در سامانه ارسال پیامک با استفاده از این پروتکل و بر پایه زبان های مختلف برنامه نویسی نمونه کدهایی را جهت ارسال پیامک تکی و ارسال انبوه پیامک در اختیار کاربران سامانه قرار داده است.

در سامانه پیامک طاها اس ام اس شما به کمک وب سرویس SOAP می توانند ارسال پیامک را انجام دهید.

SOAP چیست؟

ویژگی SOAP چیست؟

  • یکی از ویژگی های این پروتکل Platform Independent بودن آن است.
  • همان طور که اشاره شد بر پایه XML می باشد. همین ویژگی موجب می شود تا ارتباطات بر پایه متن بین ارسال کننده (server) و گیرنده (client) باشد.
  • SAOP در زمان استفاده از firewall مسدود نمی شود و در اجرایش خللی رخ نخواهد داد.
  • SOAP را می توان از پروتکل های قابل اطمینان به شمار آورد.
  • اطلاعات ارسالی ار در حجم مشخصی منتقل می نماید و باید حجم آن مشخص باشد.
  • ارتباطات بر پایه SOAP برای اطمینان و ایجاد اعتماد از تعداد زیادی استاندارد استفاده می نمایند و به صورت ثابت نمی توان استاندارد خاصی را نام برد.

 

معایب SOAP چیست؟

همانطور که اولین حرف از حروف تشکیل دهنده ‏SOAP حرف S و اول کلمه Simple است. و باعث شده تا در این سیستم سادگی مقدم بر هرچیز باشد. یکی از مهمترین آنها امنیت و قابلیت اعتماد پایین است.

تا SOAP را توسعه دهند و استانداردهای جدیدتری با امکانات بیشتری تولید کنند.

کاربرد soap

استفاده از وب سرویس در هیچ برنامه و ابزاری برای طراح محدودیت ایجاد نمی کند، به این معنی که هر برنامه نویس کامپیوتری، با هر زبان برنامه نویسی می‌تواند از وب سرویس soap استفاده نماید.

شایان ذکر است.

واضح است که برخی از موارد و ویژگی های SOAP در ارتباط وب سرویس می تواند نقطه ضعف و یا معایب این پروتکل باشد. نظر شما در مورد soap چیست؟ شما از وب سرویس soap برای چه کاری استفاده کرده اید؟ نظرتان را با کاربران طاها اس ام اس به اشتراک بگذارید.

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

Login

جهت ورود هر سامانه کلیک نمایید